ХВОРОБА ХРИЗАНТЕМИ, ЯКУ СКЛАДНО ПОБОРОТИ – БІЛА ІРЖА ХРИЗАНТЕМ

Друк

Живі квіти – троянди, хризантеми та інші – вже багато років є важливим складником товарів міжнародної торгівлі. Багато країн світу для власних потреб вирощують квіти самостійно або завозять їх з інших країн. Деякі країни, навпаки, основну частину своїх квітів експортують. Зокрема, Голландія є найбільшим у Європі експортером та імпортером живих квітів, рослин в горщиках та живців для подальшого вирощування. Однією з найпопулярніших квіткових рослин, що вирощуються на продаж як в Україні, так і в усьому світі, є хризантеми. Догляд за ними в процесі вирощування потребує певних умов, навичок та знань з агротехніки та захисту рослин. Хвороби одна з головних проблем, що виникають при вирощуванні хризантем.
Серед хвороб хризантем виділяється біла іржа (у народі – "бородавка") – карантинне грибне захворювання, спричинене Puccinia horiana P. Hennings. Рослина, що зазвичай вражає біла іржа, - це великоквіткова хризантема (Chrysanthemum). Шкідливий вплив хвороби пов'язане зі втратою декоративних якостей квітів при слабкому ураженні рослин. Якщо сильне зараження, то хризантема гине протягом короткого проміжку часу. У країнах, де вирощування хризантем має промислове значення, ця хвороба є надзвичайно небезпечною і за сприятливих умов може знищити до 80% квітів. Особливо відчутними є втрати в умовах закритого ґрунту. Слід також врахувати, що біла іржа вражає переважно відомі сорти хризантем, які часто культивуються квітникарів та широко вирощується у теплицях.
Гриб часто вражає листя, рідше стебла, квітконоси та квіти.
Симптоми на листі:
  • з верхнього боку листа – плями (від блідо-зеленого до жовтого кольору) діаметром до 5 мм, згодом вони збільшуються, їх центри темніють;
  • з нижньої сторони листа - опуклі воскові пустули (нарости) від світло-жовтого до рожевого кольору, пізніше вони стають білими;
  • листя засихає, закручуючи вниз, і рослина при цьому виглядає як обпалене.
Симптоми на приквітках, стеблах та квітах:
  • при сильному зараженні на стеблах та приквітках з'являються соруси (групи спорангіїв);
  • на квітках – некротична крапчастість та поодинокі пустули.
Відомо, що збудник білої іржі хризантем - це, на відміну від інших іржавих грибів, вузькоспеціалізований вид, який не має проміжного господаря. Повний цикл розвитку відбувається лише на хризантемах. Хвороба може розвиватися широкому діапазоні температур від 4 до 36°С. Однак оптимальними є температурі 18-28°С. Біла іржа щороку може вражати рослини з різною інтенсивністю. Також можливе виникнення адаптації збудника до пестицидів, що потребує токсикологічного контролю фунгіцидів.
На великих відстанях біла іржа хризантем може поширюватися під час перевезення інфікованих рослин. На відстань до 1000 м спори збудника поширюються повітряними потоками, а також рослинними рештками або комахами. У тепличних умовах спори гриба розсіюються із краплями води. Швидкому поширенню захворювання сприяють загущені посадки та тепла волога погода. Інкубаційний період Puccinia horiana P. Hennings зазвичай триває 7-14 днів, за певних умов – довше. Тому здорові на вигляд рослини не можуть бути гарантом безпеки, оскільки ця хвороба може існувати в прихованому вигляді та симптоми будуть помітні лише за сприятливих умов та ослаблення імунітету рослини.
Профілактичні заходи та боротьба із захворюванням.
Ситуація з роками не змінилася, для профілактики та боротьби із захворюванням при вирощуванні дотримуються рекомендацій:
  • Для посадки необхідно використовувати лише здоровий матеріал. Хворі рослини потрібно повністю, без усіляких залишків, видаляти із ґрунту, та спалювати.
  • Інші здорові на вигляд рослини слід обробити (особливо з нижньої сторони листка) препаратами, рекомендованими для боротьби з білою іржею. Обробку краще проводити вранці або ввечері, коли температура нижче ніж вдень.
  • У маточниках хризантем, які закладають на зимове зберігання в теплицю, що не опалюється, знищувати інфекцію можна за допомогою обприскування 3-4% розчином мідного купоросу. Навесні, на початку проростання пагонів, потрібно провести повторну обробку цим препаратом.
Профілактичне обприскування рослин фунгіцидами є результативним, але дорожчим. На сьогоднішній день існує декілька видів дієвих речовин, які можна використовувати для боротьби з білою іржею з Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.
Для своєчасного виявлення захворювання потрібно оглянути кожну, без винятку, рослину. Оскільки біла іржа може вражати хризантеми протягом усього вегетаційного періоду, огляд квітів у закритому ґрунті рекомендується проводити не менше трьох разів у період: перший – через 2-3 тижні після посадки або появи сходів, другий – у середині періоду вегетації, а третій - перед зрізом квітів. У відкритому ґрунті двічі.
Оскільки очистити зрізані квіти або рослини горщиків від збудника білої іржі будь-якими відомими способами знезараження неможливо, то дуже важливо не допускати придбання інфікованих рослин. А ще потрібно дотримуватися елементарних карантинних правил і обмежень. Навіть перевірений імпортний посадковий матеріал не бажано висаджувати поруч із виробничими ділянками (інфекція може бути прихована).
  
Bookmark the Постійне посилання.

Без коментарів.