Жінки і чоловіки! Ми такі різні, але рівні – ґендерна рівність

Друк

Є одвічна проблема, яка на перший погляд здається зовсім простою і водночас дуже складною, але важливою. Проблемою, яка іноді впливала, змінювала, вирішувала долю людини, тому що дійсно як і в житті є нероз'ємні поняття - добро і зло, тепло і холод, чорне і біле, день і ніч, які здається зовсім не сумісні, але вони не можуть існувати одне без одного. Вони доповнюють, насичують, дають життя одне одному. Так і чоловік і жінка зовсім різні, але разом – вони продовжувачі роду,вони - закономірність нашого земного буття.

Життя показує, що між чоловіком та жінкою, є взаєморозуміння, взаємоповага, немає принижень та зверхності, тоді ми бачимо прекрасну родину, чудових батьків. Правильна взаємодія чоловіка й жінки гармонізує внутрішній простір кожного з них, простір їхньої родини, і, зрештою, суспільства. Правильна взаємодія чоловіка й жінки робить їх рівними у своїх прагненнях, можливостях, уподобаннях. Отже , – ҐЕНДЕР!

 

Ґендер - соціальна стать, це риси характеру та особливості поведінки, які вважають характерними для чоловіків і жінок у певному суспільстві, а між соціальними статями повинна бути рівність - ґендерна рівність.

Наприклад, стать чи ґендер (різний підхід чи оцінка людини, її сприйняття в залежності від статі)?

  1. У підлітковому віці тембр голосу у хлопців змінюється (ламається), а в дівчат — ні. (Стать)
  2. У чоловіків ростуть борода і вуса, а у жінок — ні. (Стать)
  3. У багатьох країнах жінкам платять менше, ніж чоловікам за однакову роботу. (Ґендер)
  4. У деяких культурах чоловіки постійно готують їжу, а жінка ремонтують оселі, і навпаки. (Ґендер)
  5. Раніше жінки носили тільки спідниці, а тепер часто - штани. (Ґендер)
  6. Жінки народжують дітей, а чоловіки - ні. (Стать)
  7. У Стародавній Греції в школах училися тільки хлопчики, а дівчатка — удома навчалися рукоділля і домоводства. (Ґендер)

8.У країнах СНД багато комітетів солдатських матерів, але немає жодного комітету солдатських батьків. (Ґендер)

  1. В оголошеннях про потребу в найманих працівниках роботодавцем вимагається щоб людина була певної статі, без дітей, певного віку ( Ґендер).

Від самого народження батьки виховують дитину відповідно до її статі. З цього приводу в усіх країнах існує чимало традицій. Батьки з пелюшок розробляють концепцію «хлопчик або дівчинка», купуючи одяг рожевого або блакитного кольору, відповідні іграшки для дівчаток: лялечки, коляску для лялечки, посуд, і для хлопчиків: машинки, пістолети, літачки. Далі в школі на уроках праці дівчатка шиють, хлопчики майструють на верстатах. Отже, ми з дитинства формуємо не досить правильні стереотипи.

Існують ґендерні стереотипи.

Наприклад.

- Дівчині не так важливо мати вищу освіту, як хлопцеві.

- Жінки здатні на співчуття, а чоловіки — ні.

- Спорт важливіший для хлопців, аніж для дівчаток.

- Дівчата повинні носити спідниці, а чоловіки — штани.

- Хлопець, який любить готувати, недостатньо мужній.

- Жінці не місце за кермом автомобіля.

- Хлопці повинні бути енергійними і мужніми, а дівчата — скромними і добрими.

- Виховання дітей — тільки жіноча робота.

Ґендерна рівність - це рівні права, можливості й умови для їх реалізації для жінок і чоловіків у всіх сферах життя. Ґендерна рівність не означає, що чоловіки і жінки стають однаковими, а те, що їх можливості й життєві шанси рівні.

Ґендерна проблема є дуже актуальною проблемою сьогодення. Світове співтовариство піднялось на такий рівень самоусвідомлення і розвитку, коли історично вже склалися передумови для рівного і рівноправного ствердження жінки поряд і нарівні з чоловіком в усіх сферах соціального життя. Як пріоритетну та одну з найважливіших проблем сучасності цю проблему розглядає Організація Об'єднаних Націй (Спеціальна Сесія Генеральної Асамблеї ООН у червні 2000 року, Асамблея Тисячоліття ООН і триденний Самміт тисячоліття у вересні 2000 року). Рішення ООН були схвалені й українською делегацією: Україна як член ООН взяла на себе зобов'язання виконувати всі міжнародні документи з питань рівних прав і можливостей. Ось чому в 2005 році урядом було прийнято Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.

Відповідно до Закону, державна політика в Україні щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків спрямована на утвердження ґендерної рівності, недопущення дискримінації за ознакою статі, забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у прийнятті суспільно важливих рішень, виховання і пропаганд серед населення України культури ґендерної рівності.

Стаття 15. Закон зобов'язує політичні партії, виборчі блоки під час висунення кандидатів у народні депутати України передбачати представництво жінок і чоловіків у відповідних виборчих списках.

Стаття 16. Забороняється дискримінація за ознакою статі під час прийняття на державну службу в органи місцевого самоврядування.

Стаття 17. Роботодавцям заборонено, за окремими винятками, в оголошеннях про вакансії пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам.

За порушення законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків громадяни і посадові особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.

Конституція України:

Стаття 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Стаття 21. Всі люди є вільні і рівні у своїй гідності і правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Стаття 24. Рівність прав жінок і чоловіків забезпечується: наданням їм рівних можливостей.

Стаття 51. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї.

При формуванні бюджетів необхідно враховувати потреби та забезпечувати рівний розподіл коштів для розвитку інфраструктури громади з урахуванням потреб чоловіків та жінок, хлопчиків і дівчаток, різних вікових груп населення, людей з різними фізичними можливостями. Ґендерне бюджетування, ґендерна доступність середовища - це нові поняття в наш час.

Люди з’являються на світ, щоб бути щасливими. Кожен з нас має свої уподобання, здібності, прагнення, але і кожен із нас має рівні права і можливості для лікування, навчання, здобуття професії та отримування цікавої високооплачуваної роботи. Зробимо наші громади комфортними для проживання людей різної статі!

 Додатково в розділі "Протидія торгівлі людьми"

З питань забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок звертайтесь до відділу соціального захисту населення Тарутинської селищної ради

Bookmark the Постійне посилання.

Залишити відповідь