Рішення чергової 44 сесії Тарутинської селищної ради VII скликання № 649-VII – № 653-VII від 25.05.2020 року


Рішення-СР-05-2020.docxЗавантажити
Друк

 


 

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження документу державного

планування «Генеральний план та план

зонування території селища смт Тарутине Тарутинської

селищної ради Тарутинського району

Одеської області» 

 

Керуючись ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи протокол громадських слухань №1 від 17.01.2019 року щодо проекту Генерального плану та плану зонування території смт Тарутине Тарутинського району Одеської області, витяг з протоколу містобудівної ради при Управлінні з питань містобудування та архітектури Одеської обласної державної адміністрації № 23 від 01.11.2019 року та довідки про консультації стосовно звіту про стратегічну екологічну оцінку генерального плану, розглянувши матеріали проекту генерального плану смт Тарутине, з метою забезпечення планомірного, економічного, обґрунтованого і комплексного розвитку населених пунктів, підвищення їх рівня благоустрою та створення сприятливих умов життєдіяльності населення, відповідно до ст. ст. 16, 17 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», Тарутинська селищна рада

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити містобудівну документацію «Генеральний план та план зонування території смт Тарутине Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області», розроблену ТОВ «Архізем» з розрахунковим періодом до 2038 року.
  2. Вважати таким, що втратив чинність Детальний план території центральної частини смт Тарутине Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, розроблений у 2005 році Держбуд України ВАТ «Одесгражданпроект».
  3. Оприлюднити дане рішення шляхом розміщення його на офіційному сайті Тарутинської селищної ради.
  4. Це рішення набирає чинності з моменту його прийняття.
  5. Контроль за виконанням даного рішення покласти постійну комісію з питань регулювання земельних відносин (Кахчи В.Б.)

 

Тарутинський селищний голова                                             Іван КУРУЧ

 

 

№    649   -VIІ

26.05.2020

 

 


 

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ПРОЄКТ  Р І Ш Е Н Н Я

 

Про оприлюднення проекту

регуляторного акту  – проекту рішення Тарутинської селищної ради

«Про затвердження нормативної грошової оцінки земель

населеного пункту Тарутине Тарутинської селищної ради»

 

Керуючись ст.12 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини першої статті 26  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.35 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та враховуючи рекомендації постійних комісій селищної ради,  Тарутинська селищна рада

 

 ВИРІШИЛА:

 

  1. Оприлюднити проект рішення селищної ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Тарутине Тарутинської селищної ради» та аналіз регуляторного впливу до нього (додається), на офіційному веб-сайті Тарутинської селищної ради.
  1. Розмістити повідомлення про оприлюднення вищезазначеного регуляторного акту – проекту рішення на  офіційному веб-сайті Тарутинської селищної ради та в районній газеті «Знамя труда».
  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря селищної ради Куракову А.Б.          

 

 

 

Тарутинський селищний голова                                             Іван КУРУЧ

 

№     650  -VIІ                26.05.2020

 

 


 

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ПРОЄКТ  Р І Ш Е Н Н Я

                                                     

Про затвердження технічної документації

з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине, Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області.

 

Відповідно до Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про оцінку земель», з метою економічного регулювання земельних відносин при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків, визначених законом) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, та даруванні земельних ділянок, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, розглянувши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине, Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області. Одеської області, розроблену ДП «Одеський інститут землеустрою» керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Тарутинська селищна рада,

                                                                                                                            

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинського району Одеської області (додається).
  2. Затвердити базову вартість одного квадратного метра земель смт Тарутине  в розмірі 188,42 грн/м.кв.
  3. Ввести в дію нормативну грошову оцінку земель смт Тарутине Тарутинського району Одеської області, що затверджена пунктом 1 цього рішення, з 1 січня 2021 року відповідно до вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
  4. З 1 січня 2021 року, відповідно до вимог чинного законодавства здійснити перегляд розміру орендної плати та внести відповідні зміни до договорів оренди земельних ділянок державної та комунальної власності, які раніше були надані в оренду.
  5. Довести до відома Відділ у Тарутинському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Тарутинську ДПІ Ізмаїльського управління ГУ ДФС в Одеській області про затвердження та введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинського району Одеської області.
  6. Повідомити власників землі та землекористувачів про затвердження та введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинського району Одеської області.
  7. Дане рішення оприлюднити в засобах масової інформації, в порядку, визначеному законодавством.
  8. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань регулювання земельних відносин (Кахчи В.Б.)

 

 

    Тарутинський селищний голова                                Іван КУРУЧ

 

 


 

Повідомлення

про оприлюднення проекту регуляторного акту– проєкту рішення

Тарутинської селищної ради

Відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та суб’єктів господарювання, Тарутинська селищна  рада повідомляє про оприлюднення на  сайті Тарутинської селищної ради https://www.tarutyne-sr.gov.ua/ проекту рішення Тарутинської селищної ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту смт Тарутине Тарутинської селищної Тарутинського району Одеської  області» та аналіз регуляторного впливу.

Розробник проекту рішення: Виконавчий комітет Тарутинської селищної  ради.

Зауваження та пропозиції в письмовій формі приймаються протягом одного місяця з дня оприлюднення проекту рішення за адресою: вул.Красна, 201, смт Тарутине, Тарутинський район Одеська область, 68500, Тарутинська селищна рада.

 

                                             

      Секретар Тарутинської селищної ради                                    Анетта КУРАКОВА

 

 


 

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту рішення Тарутинської селищної ради 

 

«Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки

земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської  області»

(далі – Проект)

 

Цей аналіз регуляторного впливу (надалі — Аналіз) підготовлено відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта». Відповідно до рішення Тарутинської селищної ради від 16.09.2019  №570-VІІ «Про проведення нормативної грошової оцінки земель населенного пункту Тарутине Тарутинської селищної ради» селищною радою надано дозвіл на розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинського району Одеської області .

  

  1. Визначення проблеми

 

ДП «Одеський інститут землеустрою»  розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине відповідно до вимог чинного законодавства, у зв’язку з чим підготовлено проект рішення Тарутинської селищної ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської  області ».

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, які обчислюються на підставі нормативної грошової оцінки земель.

Згідно зі статтею 201 згаданого вище кодексу нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Статтею 5 Закону України «Про оцінку земель» також передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для:

–   визначення розміру земельного податку;

–   визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності;

–   визначення розміру державного мита при міні; 

–   визначення  розміру  державного мита при спадкуванні  (крім випадків спадкування спадкоємцями  першої та другої черги за законом (як випадків  спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою);

–   визначення розміру державного мита при даруванні земельних ділянок;  

–   визначення  втрат сільськогосподарського і лісогосподарського  виробництва;

–  розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Пунктами 274.1 та 274.2 статті 274 Податкового кодексу України визначають імперативний порядок визначення ставок земельного податку у відсотковому значенні від нормативної грошової оцінки землі.

Пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України також визначає необхідність обчислення мінімального розміру орендної плати за користування земельними ділянками із використанням результатів нормативної грошової оцінки землі.

При цьому слід зауважити, що податкове законодавство України взагалі не визначає механізму встановлення ставок земельного податку чи обчислення плати за землю на території населених пунктів без використання нормативної грошової оцінки земель у якості бази оподаткування, тобто на випадок, коли така оцінка не проведена, а тому відсутність такої оцінки може призвести до правового «колапсу» у сфері оподаткування земельним податком, визначення розміру орендної плати за використання земельних ділянок державної та комунальної власності.

Аналогічна ситуація може скластись у випадках необхідності обчислення розміру державного мита при посвідченні міни, спадкування, дарування тощо земельних ділянок, що ускладнить реалізацію прав розпорядження власниками належними їм земельними ділянками. 

Також слід зауважити, що нормативна грошова оцінка земель, ставки земельного податку та відомості про розміри орендної плати згідно з національними стандартами та методиками оцінки використовуються в певних випадках під час оцінки земельних ділянок для цілей надання їх в оренду, іпотеку, відчуження тощо. Відтак, відсутність нормативної грошової оцінки земель, механізмів визначення розмірів земельного податку чи орендної плати під час аналізу відповідних ринків може мати наслідком певну стагнацію ринків продажу та оренди землі на території смт Тарутине.

Рішенням Тарутинської селищної ради від  21 червня 2013 року №444-VІ         «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки смт Тарутине Тарутинської селищної ради», затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради, розроблена ДП «ЦЕНТР ДЕРЖАВНОГО ЗЕМЕЛЬНОГО КАДАСТРУ».

Відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель»  нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5–7 років. Отже, необхідність проведення у 2020 році нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради також обумовлено необхідністю дотримання строків проведення такої оцінки, визначених законодавством України.

Таким чином, прийняття Тарутинською селищною радою рішення щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі смт Тарутине Тарутинської селищної ради спрямовано на розв’язання проблем, зокрема, пов’язаних з необхідністю визначення ставок та обчислення земельного податку, правильне визначення розмірів орендної плати, державного мита, забезпечення проведення оцінки майна та майнових прав у відповідності до встановлених методик та національних стандартів у сфері оцінки.

Згідно зі статтею 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Таким чином, прийняття та оприлюднення в строк до 15 липня поточного року рішення Тарутинської селищної ради щодо затвердження технічної документації з нормативної оцінки земель, надасть можливість застосовувати відповідну нормативну грошову оцінку з 1 січня 20120 року.

Враховуючи імперативність норм законодавства України щодо порядку встановлення ставок земельного податку, визначення розміру орендної плати, розрахунку державного мита, сільськогосподарських втрат, яка виключає можливість застосування альтернативних способів відповідних дій, а також беручи до уваги передбачену законодавством необхідність періодичного оновлення нормативної грошової оцінки земель, вказані вище проблеми в майбутньому не можуть бути розв’язані за допомогою ринкових механізмів чи діючих нормативно-правових актів.

 

 

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи) Так Ні
Громадяни +
Держава +
Суб’єкти господарювання +
У тому числі суб’єкти малого підприємництва +

 

  1. Цілі державного регулювання

 

Цілями  прийняття і запровадження даного регуляторного акта є:

–   реалізація вимог земельного законодавства України, що регулює питання та строки проведення (оновлення) нормативної грошової оцінки (не рідше 5-7 років);

–   забезпечення належного обчислення плати за землю в частині визначення бази оподаткування та граничних розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території смт Тарутине;

–   упорядкування розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок у залежності від їх функціонального використання та місцезнаходження;

–   забезпечення надходження до бюджету села плати за землю;

–   забезпечення належного обчислення державного мита, укладання договорів міни, дарування, спадкування тощо земельних ділянок та усунення факторів, що в подальшому можуть вплинути на можливість громадян та суб’єктів господарювання вільно та на власний розсуд розпоряджатись власними земельними ділянками або отримувати земельні ділянки з земель державної та комунальної власності на відплатній основі для задоволення власних потреб або здійснення господарської діяльності;

–    забезпечення проведення належної оцінки землі у смт Тарутине та функціонування відповідних ринків.

 

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

 

  1. Визначення альтернативних способів.
Вид альтернативи Опис альтернативи
Альтернатива 1.

Прийняття селищною радою рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради »

Введення в дію оновленої відповідно до  ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»нормативної грошової оцінки земель на території смт Тарутине.

 

Альтернатива 2.

Відсутність регулювання

Залишення існуючого регулювання без змін, непроведення нормативної грошової оцінки в порядку та у строки, встановлені законодавством України

Інші альтернативні способи досягнення цілей, зокрема, за допомогою ринкових механізмів або шляхом зміни ставок податку, розмірів орендної плати тощо є неприйнятними, оскільки вирішення порушеної проблеми лежить, передусім, у правовій площині, а необхідність прийняття відповідного рішення та проведення нормативної грошової оцінки обумовлені вимогами законодавства у відповідній сфері.

 

  1. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей.

Оцінка впливу на сферу інтересів держави.

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1.

Прийняття селищною радою рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради».

Забезпечення реалізації  державної політики у сфері оцінки земель, виконання вимог законодавства України щодо проведення (оновлення) нормативної грошової оцінки земель, забезпечення належного надходження до бюджету плати за землю, сприяння функціонуванню ринку землі на території смт Тарутине із дотримання вимог законодавства
Альтернатива 2.

Відсутність регулювання

Зменшення надходження коштів до бюджету,

невиконання вимог законодавства у сфері проведення нормативної грошової оцінки земель,

зниження рівня інвестицій, пов’язаних із використанням, відчуженням чи наданням в користування земельних ділянок на території смт Тарутине .

Неможливість належного нотаріального посвідчення правочинів та їх вчинення може мати наслідком формування тіньового ринку землі

 

 Оцінка впливу на сферу інтересів громадян.

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1.

Прийняття селищною радою рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради»

Розрахунок нормативної грошової оцінки земель з урахуванням існуючого на даний час  функціонального використання земельної ділянки з урахуванням видів діяльності, привабливості місця розташування земельної ділянки, наявності (відсутності) інженерної інфраструктури;  отримання витягу із технічної документації із НГО для сплати податку (орендної плати) за землю Інших витрат, крім визначених законодавством (плата за землю тощо), не передбачає
Альтернатива 2.

Відсутність регулювання

Перешкоди у реалізації прав щодо придбання, отримання в користування або у власність земельних ділянок, в тому числі з земель державної та комунальної власності на території смт Тарутине

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання*

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць Платники земельного податку та орендної плати

 

Кількість фізичних осіб, що підпадають під дію регулювання, одиниць Платники земельного податку та орендної плати

 

 

 

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1.

Прийняття селищною радою рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради»

Розрахунок нормативної грошової оцінки земель виходячи з функціонального використання земельної ділянки з урахуванням видів діяльності, привабливості місця розташування земельної ділянки, наявності (відсутності) інженерної інфраструктури;  отримання витягу із технічної документації із НГО для сплати податку (орендної плати) за землю. Інших витрат, крім визначених законодавством (плата за землю тощо) не передбачає
Альтернатива 2.

Відсутність регулювання

 

Неможливість придбання, отримання в користування або у власність земельних ділянок, в тому числі з земель державної та комунальної власності, на території смт Тарутине

 

  *Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, які визначаються на підставі нормативної грошової оцінки земель. На розмір плати за землю не впливає середня кількість працівників та річний дохід від будь-якої господарської діяльності суб’єкта господарювання, які є критеріями розподілу суб’єкта господарювання, визначених частиною 3 статті  55 Господарського кодексу України.

 

  1. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) Бал результативності (за чотири бальною системою оцінки) Коментарі щодо присвоєння відповідного бала
Альтернатива 1.

Прийняття селищною радою рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради».

4 Забезпечення реалізації  державної політики у сфері оцінки земель,виконання вимог законодавства, зокрема, статті 18 Закону України «Про оцінку земель» (Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів,  незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5–7 років), забезпечення належного обчислення та справляння плати за землю, сприяння належному оформленню міни, відчуження,  дарування тощо земельних ділянок, об’єктивне визначення вартості земельних ділянок з урахуванням існуючого ринку, функціонального призначення, стану та цільового призначення  тощо земельних ділянок.

Забезпечення можливості отримання громадянами та суб’єктами господарювання у власність або користування земельних ділянок з числа земель державної та комунальної власності      

 

Альтернатива 2.

Відсутність регулювання

1 Невиконання вимог Закону України «Про оцінку земель», зокрема,в частині прийняття  нормативної грошової оцінки земель, зменшення

 

Рейтинг результативності Вигоди (підсумок) Витрати (підсумок) Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу
Альтернатива 1.

Прийняття селищною радою рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради»

Забезпечення реалізації  державної політики у сфері оцінки земель.

Розрахунок нормативної грошової оцінки земель з урахуванням  функціонального використання земельної ділянки з урахуванням видів діяльності, привабливості місця розташування земельної ділянки, наявності (відсутності) інженерної інфраструктури;  отримання витягу із технічної документації із НГО для сплати податку (орендної плати) за землю

Інших витрат, крім визначених законодавством (плата за землю, тощо), не передбачає Забезпечення реалізації  державної політики у сфері оцінки земель,виконання вимог законодавства, зокрема, статті 18 Закону України «Про оцінку земель» (Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів,  незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5–7 років), забезпечення належного обчислення та справляння плати за землю, сприяння належному оформленню міни, відчуження,  дарування тощо земельних ділянок, об’єктивне визначення вартості земельних ділянок з урахуванням існуючого ринку, функціонального призначення, стану та цільового призначення  тощо земельних ділянок.

Забезпечення можливості отримання громадянами та суб’єктами господарювання у власність або користування земельних ділянок з числа земель державної та комунальної власності.      

 

Альтернатива 2.

Відсутність регулювання

Зменшення надходження коштів до бюджету Неприйняття зазначеного рішення веде до порушення вимог  ст. 18  Закону України «Про оцінку земель»

 

Рейтинг Аргументи щодо обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи Оцінка ризику зовнішніхчинників на дію запропонованого регуляторного акта
Альтернатива 1.

Прийняття селищною радою рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради».

Забезпечення реалізації  державної політики у сфері оцінки земель.

Дотримання законодавства, а саме ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів  незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5–7 років, а також забезпечення належного обчислення та справляння плати за землю, забезпечення належного функціонування ринку землі, посвідчення правочинів, надання в користування та/або власність земельних ділянок державної та комунальної власності

 

Відсутній ризик зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта
Альтернатива 2.

Відсутність регулювання

Неприйняття зазначеного рішення веде до порушення вимог  ст. 18  Закону України «Про оцінку земель»

 

Х
         

 

 

 

  1. Механізм та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Механізмом, який забезпечить розв’язання проблематики, є прийняття Тарутинською селищною радою рішення щодо затвердження технічної документації з нормативної оцінки.

Досягнення визначеної мети планується шляхом:

– затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради;

– введення в дію нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине Тарутинської селищної ради з 01.01.2021 року.

  1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги

Прийняття регуляторного акта дозволить забезпечити надходження грошових коштів від земельного податку та орендної плати за землю  до бюджету селища у відповідності  з законодавством.

Передбачається, що власники, користувачі та орендарі земельних ділянок  будуть неухильно виконувати вимоги запропонованого проекту рішення, тобто в повному обсязі та своєчасно вносити  плату за землю.

Впровадження та виконання вимог проекту рішення не потребує забезпечення додаткових ресурсів.

Реалізація Проекту не передбачає здійснення бюджетних витрат на адміністрування регулювання для суб’єктів господарювання, акт спрямований на забезпечення належного функціонування існуючих механізмів, органів державної влади та місцевого самоврядування та не запроваджує нових механізмів, пов’язаних із витратами на відповідне адміністрування.

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Передбачається, що регуляторний акт діятиме до наступного оновлення нормативної грошової оцінки земель смт Тарутине в порядку, визначеному законодавством України, а саме з 01.01.2021 року до моменту затвердження нової НГО.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Результативність буде відстежуватися шляхом:

– аналізу розміру надходжень плати за землю до бюджету селища;

– аналізу кількості платників земельного податку та орендної плати.

– аналіз надходжень  державного мита від правочинів по укладання договорів міни, дарування, спадкування тощо земельних ділянок.

  1. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде відбуватися в порядку, передбаченому ст. 10 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Повторне відстеження результативності дії регуляторного акту здійснюється через рік від дня набрання чинності акта. Періодичне відстеження результативності проводиться раз на кожні три роки від дня закінчення заходів з повторного відстеження. Для проведення відстеження результативності будуть використані статистичні дані, отримані від органів державної фіскальної служби в  Одеській області та з інших офіційних джерел. Зауваження і пропозиції до Проекту рішення Тарутинської селищної ради приймаються в письмовому вигляді протягом одного календарного місяця з дня  оприлюднення проекту рішення за адресою: вул. Красна, 201, смт Тарутине, Тарутинський р-н, Одеська область., Тарутинська селищна рада

   

 

Заступник селищного голови                     Ю.І. Шавьолкін

 

 

 


 

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Про оприлюднення проекту регуляторного акту  –

проекту рішення Тарутинської селищної ради 

«Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів

на 2021 рік на території Тарутинської селищної ради»

 

Керуючись ст.12 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини першої статті 26  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.35 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та враховуючи рекомендації постійних комісій селищної ради,  Тарутинська селищна рада

 ВИРІШИЛА:

 

  1. Оприлюднити проект рішення селищної ради «Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на 2021 рік на території Тарутинської селищної ради » (додається), на  офіційному веб-сайті Тарутинської селищної ради та на інформаційному стенді Тарутинської селищної ради за адресою: смт.Тарутине, вул. Красна, 201.
  1. Розмістити повідомлення про оприлюднення вищезазначеного регуляторного акту- проекту рішення в районній газеті «Знамя труда».
  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря селищної ради Куракову А.Б.

 

 

Тарутинський селищний голова                                             І.І.Куруч

 

№       651-VIІ                26.05.2020

 

 

 


 

Додаток до рішення Тарутинської

селищної ради від 26.05.2020 №651-VIІ

 

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ПРОЄКТ  Р І Ш Е Н Н Я

_______ сесія

VII скликання від ___________________ р.

 

Код КОАТУУ  5124755100

 

Про встановлення та затвердження місцевих податків та зборів на території Тарутинської селищної ради на 2021 рік

 

Керуючись пунктами 24, 28, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 7, 10, 12, розділу XII Податкового кодексу України,

Тарутинська  селищна рада вирішила:

1. Встановити ставки податку на майно та визначити положення обов’язкових елементів згідно додатку 1.

2. Встановити ставки єдиного податку та визначити положення обов’язкових елементів згідно додатку 2.

3. Встановити туристичний збір та визначити положення обов’язкових елементів згідно додатку 3.

4. Це рішення набирає чинності 01 січня 2021 року та діє до 31 грудня 2021 року включно.

5. До 15 липня 2020 року рішення оприлюднити на офіційному веб-сайті та інформаційному стенді Тарутинської селищної ради, відповідно до вимог чинного законодавства.

6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань соціально-економічного і культурного розвитку, плануванню та бюджету .

 

 

Тарутинський селищний голова                                                        І.І.Куруч

 

№_______-VII

_____________ р.   

 

 

Додаток 1

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради

   від  __________ р. №______- VII

 

Про встановлення ставок податку на майно та визначення положень обов’язкових елементів

 

  1. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

 

Елемент податку Визначення
1 Платники податку визначені приписами пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України
2 Об’єкт оподаткування визначені приписами пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України
3 База оподаткування визначені приписами пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України
4 Ставка податку Не більше 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року за 1 квадратний метр бази оподаткування.

наведені в додатку 1.1.1

5 Порядок обчислення податку визначені приписами пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України
6 Податковий період визначені приписами пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України
7 Строк та порядок сплати податку визначені приписами пункту 266.9, 266.10 статті 266 Податкового кодексу України
8 Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку визначені приписами пункту 266.7.5. статті 266 Податкового кодексу України
9 Пільги зі сплати податку Визначені приписами підпунктів 266.4.1, 266.4.3 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України

наведені в додатку 1.1.2

 


 

                         Додаток 1.1.1

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради

від  _________ № ________- VII

                   

СТАВКИ
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1

Ставки встановлюються на 2021 рік та вводяться в дію з ____01_ січня      2021 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

 

Код області Код району Код згідно з КОАТУУ Найменування адміністративно-територіальної одиниці або
населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади
5100000000 5124700000 5124755100 Тарутинська селищна рада

 

 

  Класифікація будівель та споруд2 Ставки податку3 за 1 кв. метр
(відсотків розміру мінімальної заробітної плати)
 
  код2 найменування2 для юридичних осіб для фізичних осіб  
  1 зона4 2 зона4 3 зона4 1 зона4 2 зона4 3 зона4  
  11 Будівлі житлові  
  111 Будинки одноквартирні  
  1110 Будинки одноквартирні5  
  1110.1 Будинки одноквартирні масової забудови 1,5 0,02  
  1110.2 Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності 1,5 0,02  
  1110.3 Будинки садибного типу 1,5 0,02  
  1110.4 Будинки дачні та садові 1,5 0,02  
  112 Будинки з двома та більше квартирами  
  1121 Будинки з двома квартирами5  
  1121.1 Будинки двоквартирні масової забудови 1,5 0,02  
  1121.2 Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності 1,5 0,02  
  1122 Будинки з трьома та більше квартирами5  
  1122.1 Будинки багатоквартирні масової забудови 1,5 0,02  
  1122.2 Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні 1,5 0,02  
  1122.3 Будинки житлові готельного типу 1,5 0,02  
  113 Гуртожитки5  
  1130.1 Гуртожитки для робітників та службовців  
  1130.2 Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів5  
  1130.3 Гуртожитки для учнів навчальних закладів5  
  1130.4 Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів5  
  1130.5 Будинки дитини та сирітські будинки5  
  1130.6 Будинки для біженців, притулки для бездомних5  
  1130.9 Будинки для колективного проживання інші  
                   
  12 Будівлі нежитлові  
  121 Готелі, ресторани та подібні будівлі  
  1211 Будівлі готельні  
  1211.1 Готелі 0,1 0,1  
  1211.2 Мотелі 0,1 0,1  
  1211.3 Кемпінги 0,1 0,1  
  1211.4 Пансіонати 0,1 0,1  
  1211.5 Ресторани та бари 0,1 0,1  
  1212 Інші будівлі для тимчасового проживання  
  1212.1 Туристичні бази та гірські притулки  
  1212.2 Дитячі та сімейні табори відпочинку  
  1212.3 Центри та будинки відпочинку  
  1212.9 Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше  
  122 Будівлі офісні  
  1220 Будівлі офісні5  
  1220.1 Будівлі органів державного та місцевого управління5  
  1220.2 Будівлі фінансового обслуговування 0,1 0,1  
  1220.3 Будівлі органів правосуддя5  
  1220.4 Будівлі закордонних представництв5  
  1220.5 Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств 0,1 0,1  
  1220.9 Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші 0,1 0,1  
  123 Будівлі торговельні  
  1230 Будівлі торговельні  
  1230.1 Торгові центри, універмаги, магазини 0,1 0,1  
  1230.2 Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків5 0,1 0,1  
  1230.3 Станції технічного обслуговування автомобілів 0,1 0,1  
  1230.4 Їдальні, кафе, закусочні тощо 0,1 0,1  
  1230.5 Бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування 0,1 0,1  
  1230.6 Будівлі підприємств побутового обслуговування 0,1 0,1  
  1230.9 Будівлі торговельні інші  (Фармация,Рута и К) 0,1 0,1  
  124 Будівлі транспорту та засобів зв’язку  
  1241 Вокзали, аеровокзали, будівлі засобів зв’язку та пов’язані з ними будівлі  
  1241.1 Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту  
  1241.2 Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту  
  1241.3 Будівлі міського електротранспорту  
  1241.4 Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту  
  1241.5 Морські та річкові вокзали, маяки та пов’язані з ними будівлі  
  1241.6 Будівлі станцій підвісних та канатних доріг  
  1241.7 Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів тощо 0,1 0,1  
  1241.8 Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо  
  1241.9 Будівлі транспорту та засобів зв’язку інші  
  1242 Гаражі  
  1242.1 Гаражі наземні 0,02 0,02  
  1242.2 Гаражі підземні 0,02 0,02  
  1242.3 Стоянки автомобільні криті 0,02 0,02  
  1242.4 Навіси для велосипедів 0,02 0,02  
  125 Будівлі промислові та склади  
  1251 Будівлі промислові5  
  1251.1 Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості5  
  1251.2 Будівлі підприємств чорної металургії5  
  1251.3 Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості5  
  1251.4 Будівлі підприємств легкої промисловості5  
  1251.5 Будівлі підприємств харчової промисловості5  
  1251.6 Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості5  
  1251.7 Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості5  
  1251.8 Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості5  
  1251.9 Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне5  
  1252 Резервуари, силоси та склади  
  1252.1 Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу 0,01 0,01  
  1252.2 Резервуари та ємності інші 0,01 0,01  
  1252.3 Силоси для зерна 0,01 0,01  
  1252.4 Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів 0,01 0,01  
  1252.5 Склади спеціальні товарні 0,01 0,01  
  1252.6 Холодильники 0,01 0,01  
  1252.7 Складські майданчики 0,01 0,01  
  1252.8 Склади універсальні 0,01 0,01  
  1252.9 Склади та сховища інші5 0,01 0,01  
  126 Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення  
  1261 Будівлі для публічних виступів  
  1261.1 Театри, кінотеатри та концертні зали  
  1261.2 Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів  
  1261.3 Цирки  
  1261.4 Казино, ігорні будинки  
  1261.5 Музичні та танцювальні зали, дискотеки  
  1261.9 Будівлі для публічних виступів інші  
  1262 Музеї та бібліотеки  
  1262.1 Музеї та художні галереї5  
  1262.2 Бібліотеки, книгосховища5  
  1262.3 Технічні центри  
  1262.4 Планетарії5  
  1262.5 Будівлі архівів5  
  1262.6 Будівлі зоологічних та ботанічних садів5  
  1263 Будівлі навчальних та дослідних закладів  
  1263.1 Будівлі науково-дослідних та проектно-вишукувальних установ  
  1263.2 Будівлі вищих навчальних закладів  
  1263.3 Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів5  
  1263.4 Будівлі професійно-технічних навчальних закладів5  
  1263.5 Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів5  
  1263.6 Будівлі спеціальних навчальних закладів для дітей з особливими потребами5  
  1263.7 Будівлі закладів з фахової перепідготовки  
  1263.8 Будівлі метеорологічних станцій, обсерваторій5  
  1263.9 Будівлі освітніх та науково-дослідних закладів інші5  
  1264 Будівлі лікарень та оздоровчих закладів  
  1264.1 Лікарні багатопрофільні територіального обслуговування, навчальних закладів5  
  1264.2 Лікарні профільні, диспансери5  
  1264.3 Материнські та дитячі реабілітаційні центри, пологові будинки5  
  1264.4 Поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації5  
  1264.5 Шпиталі виправних закладів, в’язниць та Збройних Сил5  
  1264.6 Санаторії, профілакторії та центри функціональної реабілітації5  
  1264.9 Заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші5  
  1265 Зали спортивні5  
  1265.1 Зали гімнастичні, баскетбольні, волейбольні, тенісні тощо  
  1265.2 Басейни криті для плавання  
  1265.3 Хокейні та льодові стадіони криті  
  1265.4 Манежі легкоатлетичні  
  1265.5 Тири  
  1265.9 Зали спортивні інші  
  127 Будівлі нежитлові інші  
1271 Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства5
1271.1 Будівлі для тваринництва5
1271.2 Будівлі для птахівництва5
1271.3 Будівлі для зберігання зерна5
1271.4 Будівлі силосні та сінажні5
1271.5 Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства5
1271.6 Будівлі тепличного господарства5
1271.7 Будівлі рибного господарства5
1271.8 Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва5 0,1 0,1
1271.9 Будівлі сільськогосподарського призначення інші5
1272 Будівлі для культової та релігійної діяльності5
1272.1 Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо5
1272.2 Похоронні бюро та ритуальні зали
1272.3 Цвинтарі та крематорії5
1273 Пам’ятки історичні та такі, що охороняються державою5
1273.1 Пам’ятки історії та архітектури5
1273.2 Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою5
1273.3 Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї5
1274 Будівлі інші, не класифіковані раніше5
1274.1 Казарми Збройних Сил5
1274.2 Будівлі поліцейських та пожежних служб5
1274.3 Будівлі виправних закладів, в’язниць та слідчих ізоляторів5
1274.4 Будівлі лазень та пралень
1274.5 Будівлі з облаштування населених пунктів
                                 

__________

1 У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються окремими додатками.

2 Класифікація будівель та споруд, код та найменування зазначаються відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстандарту від 17 серпня 2000 р. № 507.

3 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4 У разі визначення у рішенні про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зон адміністративно-територіальної одиниці, щодо якої приймається рішення, ставки встановлюються залежно від зони. Без урахування зони ставки зазначаються у графі “1 зона”.

5 Об’єкти нерухомості, що класифікуються за цим підкласом, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до норм підпункту 266.2.2 пункту 266.2 та пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України.

 

 


 

 

Додаток 1.1.2

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради   від  _________ №________- VII

 

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1

Пільги встановлюються на 2021 рік та вводяться в дію
 з 01 січня 2021 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

  Код області Код району Код згідно з КОАТУУ Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади
 
  5100000000 5124700000 5124755100 Тарутинська селищна рада  
Група платників, категорія/класифікація
будівель та споруд
Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)
об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності); 100
об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки; 100
будівлі дитячих будинків сімейного типу; 100
гуртожитки; 100
житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад; 100
об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину; 100
об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках; 100
будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств; 100
будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності; 100
об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств; 100
об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність; 100
будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг; 100
об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей 100
Об’єкти нежитлової нерухомості на яких проводиться повна реконструкція (при наявності дозволу на реконструкцію) у разі відсутності у підприємства у податковому періоді прибутку      100
             

1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.

 

  1. Плата за землю.

 

Елемент податку Визначення
1 Платники податку визначені приписами статті 269 Податкового кодексу України
2 Об’єкт оподаткування визначені приписами статті 270 Податкового кодексу України з урахування особливостей статті 283 Податкового кодексу України
3 База оподаткування визначені приписами статтями 271 Податкового кодексу України
4 Ставка податку визначені приписами статті 274 Податкового кодексу України  та наведені в додатку 1.2.1
5 Порядок обчислення податку визначені приписами статті 286 Податкового кодексу України
6 Податковий період визначені приписами статті 285 Податкового кодексу України
7 Строк та порядок сплати податку визначені приписами статті 287 Податкового кодексу України
8 Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку визначені приписами пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України
9 Пільги зі сплати податку визначені приписами статей 281, 282, 283 Податкового кодексу України та наведені в додатку 1.2.2

 


 

Додаток 1.2.1

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради

   від   ________ №_________- VII

СТАВКИ
земельного податку1

Ставки встановлюються на 2021 рік та вводяться в дію
з 01  січня 2021 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області Код району Код
згідно з КОАТУУ
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади  
5100000000 5124700000 5124755100 Тарутинська селищна рада  
Вид цільового призначення земель2 Ставки податку3
(відсотків нормативної грошової оцінки)
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено
код2 найменування2 для юридичних осіб для фізичних осіб для юридичних осіб для фізичних осіб
01 Землі сільськогосподарського призначення
01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва4 1 0,5
01.02 Для ведення фермерського господарства4 1
01.03 Для ведення особистого селянського господарства4 1 0,3
01.04 Для ведення підсобного сільського господарства4 1 0,3
01.05 Для індивідуального садівництва4 0,3
01.06 Для колективного садівництва4 0,3
01.07 Для городництва4
01.08 Для сінокосіння і випасання худоби4 1
01.09 Для дослідних і навчальних цілей 1
01.10 Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства
01.11 Для надання послуг у сільському господарстві
01.12 Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції
01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення 1 0,3
01.14 Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
02 Землі житлової забудови
02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)4 0,03
02.02 Для колективного житлового будівництва4
02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку 1
02.04 Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання
02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів 0,03
02.06 Для колективного гаражного будівництва
02.07 Для іншої житлової забудови  1 0,03
02.08 Для цілей підрозділів 02.01-02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

Для цілей підрозділів 02.01-02.07, 02.09, 02.10 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

02.09 Для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови        
02.10 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури        
03 Землі громадської забудови
03.01 Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування4 1
03.02 Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти4 1
03.03 Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги4 1
03.04 Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій4 1
03.05 Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування4 1
03.06 Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів4 1
03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 1
03.08 Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування
03.09 Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ
03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури
03.11 Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки 1
03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування 1
03.13 Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування 
03.14 Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС4 1
03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови  3
03.16 Для цілей підрозділів 03.01-03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

Для цілей підрозділів 03.01-03.15, 03.17 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

03.17 Для розміщення та експлуатації закладів з обслуговування відвідувачів об’єктів рекреаційного призначення
04 Землі природно-заповідного фонду
04.01 Для збереження та використання біосферних заповідників
04.02 Для збереження та використання природних заповідників4
04.03 Для збереження та використання національних природних парків4
04.04 Для збереження та використання ботанічних садів4
04.05 Для збереження та використання зоологічних парків
04.06 Для збереження та використання дендрологічних парків
04.07 Для збереження та використання парків – пам’яток садово-паркового мистецтва
04.08 Для збереження та використання заказників
04.09 Для збереження та використання заповідних урочищ
04.10 Для збереження та використання пам’яток природи
04.11 Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків
05 Землі іншого природоохоронного призначення
06 Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися
для профілактики захворювань і лікування людей)
06.01 Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів4
06.02 Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів
06.03 Для інших оздоровчих цілей
06.04 Для цілей підрозділів 06.01-06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
07 Землі рекреаційного призначення
07.01 Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення4
07.02 Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту4
07.03 Для індивідуального дачного будівництва
07.04 Для колективного дачного будівництва 
07.05 Для цілей підрозділів 07.01-07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
08 Землі історико-культурного призначення
08.01 Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини 
08.02 Для розміщення та обслуговування музейних закладів
08.03 Для іншого історико-культурного призначення
08.04 Для цілей підрозділів 08.01-08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
09 Землі лісогосподарського призначення
09.01 Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг  0,1
09.02 Для іншого лісогосподарського призначення
09.03 Для цілей підрозділів 09.01-09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
10 Землі водного фонду
10.01 Для експлуатації та догляду за водними об’єктами
10.02 Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами
10.03 Для експлуатації та догляду за смугами відведення
10.04 Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами
10.05 Для догляду за береговими смугами водних шляхів
10.06 Для сінокосіння
10.07 Для рибогосподарських потреб
10.08 Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей
10.09 Для проведення науково-дослідних робіт
10.10 Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд
10.11 Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів
10.12 Для цілей підрозділів 10.01-10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
11 Землі промисловості
11.01 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами 
11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості
11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 1,5
11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) 1
11.05 Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
12 Землі транспорту
12.01 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту
12.02 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту 
12.03 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту 
12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства4 1
12.05 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту
12.06 Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту 3
12.07 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту
12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій
12.09 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту
12.10 Для цілей підрозділів 12.01-12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

Для цілей підрозділів 12.01-12.09, 12.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

12.11 Для розміщення та експлуатації об’єктів дорожнього сервісу        
13 Землі зв’язку
13.01 Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій 1
13.02 Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку 1
13.03 Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку 3
13.04 Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
14 Землі енергетики
14.01 Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій  3
14.02 Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії 3
14.03 Для цілей підрозділів 14.01-14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
15 Землі оборони
15.01 Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил4 1
15.02 Для розміщення та постійної діяльності військових частин (підрозділів) Національної гвардії4 1
15.03 Для розміщення та постійної діяльності Держприкордонслужби4 1
15.04 Для розміщення та постійної діяльності СБУ4 1
15.05 Для розміщення та постійної діяльності Держспецтрансслужби4 1
15.06 Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки4 1
15.07 Для розміщення та постійної діяльності інших, утворених відповідно до законів, військових формувань4 1
15.08 Для цілей підрозділів 15.01-15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

Для цілей підрозділів 15.01-15.07, 15.09, 15.10  та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

15.09 Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС        
15.10 Для розміщення та постійної діяльності Національної поліції України, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції        
16 Землі запасу
17 Землі резервного фонду
18 Землі загального користування4 1
19 Для цілей підрозділів 16-18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
                   

________

1 У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються  окремими додатками.

2 Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23 липня 2010 р. № 548.

3 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274 і 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4 Земельні ділянки, що класифікуються за кодами цього підрозділу, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування земельним податком відповідно до норм статей 281-283 Податкового кодексу України.

 

 


 

 

Додаток 1.2.2

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради

   від  _________ №_________- VII

                       

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих
відповідно до статей 281, 282 та 283 Податкового
кодексу України, із сплати земельного податку1

 

Пільги встановлюються на 2021 рік та вводяться в дію
 з  01.01.2021 року.

 

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області Код району Код згідно з КОАТУУ Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади
5100000000 5124700000 5124755100 Тарутинська селищна рада

 

Група платників, категорія/цільове призначення
земельних ділянок
Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)
Фізичні особи:  
інваліди першої і другої групи 100
фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; 100
пенсіонери (за віком) 100
ветерани війни та особи, на яких поширюється дія «Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 100
фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

100
для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як                             2 гектари; 100
для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) – не більш як 0,15 гектара 100
для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара 100
для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара 100
для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара 100
Юридичні особи:  
дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів 100
землі сільського господарських угідь, які знаходяться в тимчасовій консервації та в стані сільськогосподарського освоєння 100
землі кладовищ 100
земельні ділянки , які надані для будівництва та обслуговування культових та інших споруд, необхідних для діяльності релігійних підприємств України, статути (Положення) яких зареєстровані згідно чинного законодавства 100
землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування – землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами 100
органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені у відповідності до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок державного або місцевого бюджетів

         

 

100

_________

1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 281 і 282 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.

 

 

 


 

 

Додаток 1.2.3

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради 

від   ________ №_________- VII

 

Ставки орендної плати за земельні ділянки

 

Розміри відсоткових ставок встановлюються на 2021 рік та вводяться в дію з 01 січня 2021 року.

   Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області Код району Код згідно з КОАТУУ Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади
5100000000 5124700000 5124755100 Тарутинська селищна рада

 

№ з/п Код КВЦПЗ Види діяльності Розмір орендної плати,

% від нормативної грошової оцінки землі (НГО)

 
Розділ

 

Підрозділ
1

 

01   Землі сільськогосподарського призначення     
1.1

 

 

01.03 Для ведення особистого селянського господарства 3  
1.2 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення

 

3  
2 02   Землі житлової забудови     
2.1

 

 

 

 

02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 3,5  
2.2 02.07 Для іншої житлової забудови

 

3  
3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

03  

 

 

 

Землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об’єктів загального користування)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

3.1

  03.03 Для будівництва та обслуговування будівель

закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги (аптечні заклади)

4,5  
3.2

 

 
03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (комерційного використання)

 

 

 

 

 

 

 

4,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

03.08

 

Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування

   
3.3

 

 

3.4   Кафе, бари, ресторани працюючі

 

4,5  
3.5   Кафе, бари, ресторани не працюючі 3,5  
  Готелі 4,5  
3.6
3.7

 

 

  Офісні будівлі 4,5  
3.8

 

03.09 Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ 4,5  
3.9
03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов’язаної з отриманням прибутку) 4,5  
3.10

 

 

03.13 Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування

(обувні  майстерні, перукарні, салони краси, швейні, фотоательє, ремонт побутової техніки)

4,5  
3.11
03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови 4,5  
4

 

 

 

11

  Землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення    
4.1

 

 

 

11.02   Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (виготовлення меблів та столярної продукції, легкої та іншої промисловості, виробництво продуктів харчування та товарів широкого вжитку)

 

 

 

3,5  
4.2 11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств

 

 

4,5  
4.3

 

 

 

12 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства

 

   
Працюючих

 

4,5  
Не працюючих 3,5  
4.4

 

  12.11 Для розміщення та експлуатації об’єктів дорожнього сервісу (автостанція) 4,5  
4.5

 

 

 

 

12.11 Для розміщення та експлуатації об’єктів дорожнього сервісу (автозаправних станцій)    
Працюючих 4,5  
Не працюючих 3,5  
4.6 12.11 Для розміщення та експлуатації об’єктів дорожнього сервісу (станцій технічного обслуговування, шиномонтажу, автомийок)

 

   
Працюючих 4,5  
Не працюючих 3,5  
4.7 13 13.01

 

Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій    
13.02

 

Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку 4,5  
13.03 Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку 4,5  
4.8 14 14.01

 

 

 

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій  4,5  
14.02 Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії

(об’єктів передачі електричної енергії, повітряні та кабельні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, розподільні пункти та пристрої)

4,5  

 

Додаток 1.3

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради

від  __________ р. №______- VII

 

 

  1. Транспортный податок.

 

Елемент податку Визначення
1 Платники податку визначені приписами пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України
2 Об’єкт оподаткування визначені приписами пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України
3 База оподаткування визначені приписами підпункту 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України
4 Ставка податку

 

визначені приписами пункту 267.4 статті 267 Податкового кодексу України
5 Порядок обчислення податку визначені приписами пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України
6 Податковий період визначені приписами пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу України
7 Строк та порядок сплати податку

 

визначені приписами пунктів 267.7-267.8 статті 267 Податкового кодексу України
8 Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку визначені приписами пунктів 267.6 статті 267 Податкового кодексу України

 

Додаток 2

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради

від  _________ №________- VII

 

Про встановлення ставок єдиного податку та визначення положень обов’язкових елементів

 

 

        

Елемент податку Визначення
1 Платники податку  

визначені пунктом 291.4 статті 291 Податкового кодексу України з особливостями, встановленими пунктами 291.5-291.7 статті 291 Податкового кодексу України

 

2 Об’єкт оподаткування визначені пунктом 2921.1. статті  2921 Податкового кодексу України
3 База оподаткування визначені пунктом 2921.2 статті 2921 Податкового кодексу України
4 Ставка податку для першої групи платників єдиного податку –  10 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 01 січня 2020 року;

для другої групи платників єдиного податку –  10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року;

 

5 Податковий період визначені приписами пункту статті 294 Податкового кодексу України
6 Порядок обчислення податку визначені приписами пунктом 295.2 статті 295 Податкового кодексу України
7 Строк та порядок сплати податку визначені приписами пунктами 295.1, 295.4, 295.6, 295.7 статті 295 Податкового кодексу України
8 Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку визначені приписами пунктами 296.1, 296.2, 296.5 статті 296 Податкового кодексу України

       

 


 

                               Додаток 3

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради

від  __________ №______- VII

 

 

Про встановлення ставок туристичного збору та визначення положень обов’язкових елементів

Елемент податку Визначення
1 Платники податку визначені приписами пункту 268.2 статті 268 Податкового кодексу України
2 Об’єкт оподаткування розміщення у місцях проживання (ночівлі), а саме:

1. готелях, кемпінгах, мотелях, гуртожитках для приїжджих, хостелах, будинках відпочинку, туристичних базах, гірських притулках, таборах для відпочинку, пансіонатах та інших закладах готельного типу, санаторно-курортних закладах;

 2. житлових будинках, прибудовах до житлового будинку, квартирах, котеджах, кімнатах, садових будинках, дачних будинках, будь-яких інших об’єктах, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі).

3 База оподаткування визначені приписами пункту 268.4 статті 268 Податкового кодексу України
4 Ставка податку  0,3 відсотка – для внутрішнього туризму та 3 відсотки – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.
5 Порядок сплат податку визначені приписами пункту 268.7 статті 268 Податкового кодексу України
6 Податковий період  визначені приписами пункту 268.7 статті 268 Податкового кодексу України  
7 Строк та порядок сплати податку визначені приписами пункту 268.7 статті 268 Податкового кодексу України
8 Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку визначені приписами пункту 268.7 статті

подання звітності про обчислення і сплату податку 268 Податкового кодексу України

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Податкові агенти за місця проживання (ночівлі)

 

1. юридичні особи, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи юридичних осіб згідно з підпунктом 268.7.2 пункту 268.7 статті 268 Податкового кодексу України, фізичними особами – підприємцями, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі):

1.1. готелі, кемпінги, мотелі, гуртожитки для приїжджих, хостели, будинки відпочинку, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, пансіонати та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади;

1.2. житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімната, садовий будинок, дачний будинок, будь-які інші об’єкти, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі);

2.квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб з метою їх тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

3. юридичними особами, які уповноважуються сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

Наведені в додатку 3.1

 


 

 

                            Додаток 3.1

затверджений рішенням

Тарутинської селищної ради 

  від  _________ № ______- VII

 

 

Перелік податкових агентів зі Збору згідно ст. 268 Кодексу

на території Тарутинської селищної ради

 

№ з/п Код КОАТУ Назва органу місцевого самоврядування, який прийняв рішення Назва податкових агентів Код ЄДРПОУ
1 5124755100 Тарутинська селищна рада ФОП Касап Тетяна Іванівна  
2 5124755100 Тарутинська селищна рада ФОП Крук Світлана 2540601406

  

 

Секретар селищної ради                                                       А.Б.Куракова

 

 

 


 

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Про передачу комунального майна територіальної

громади селища Тарутине Тарутинського району Одеської області

на баланс комунального підприємства «КП ВУЖКГ»

Тарутинської селищної ради  

 

Відповідно до частини 1,3 другої статті 143 Конституції України, статті 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючі рекомендації постійної комісії   з питань соціально-економічного і культурного розвитку, плануванню та бюджету, Тарутинська селищна рада

 

 ВИРІШИЛА: 

 

1. Передати з балансу Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області на баланс Тарутинського комунального підприємства «КП ВУЖКГ» :

– житлове приміщення «гуртожиток» балансовою вартістю 376220,0 грн. розташований за адресою: смт Тарутине, вул. Набережна, будинок №5;

– нежитлове приміщення «кафе» балансовою вартістю 212456,0 грн. розташований за адресою: смт Тарутине, вул. Набережна, будинок №5;

– нежитлове приміщення «магазин» балансовою вартістю 126350,0 грн. розташований за адресою: смт Тарутине, вул. Набережна, будинок №7.

 

2. Затвердити склад комісії приймання-передачі комунального майна на баланс комунального підприємства «КП ВУЖКГ» Тарутинської селищної ради.

(Склад комісії  – додаток № 1).

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань комісію з питань соціально-економічного і культурного розвитку, плануванню та бюджету  (Чернєва О.О.).

                                   

 

Тарутинський селищний голова                                                 Іван КУРУЧ

 

 

№ 652 -VIІ                   26.05.2020

 


 

 

 

Додаток 1 до рішення сесії селищної ради

від 26.05.2020 року № 652-VII      

                     

 

 

Склад комісії приймання-передачі комунального майна територіальної громади селища Тарутине Тарутинського району Одеської області  на баланс комунального підприємства «КП ВУЖКГ» Тарутинської селищної ради.

 

Голова комісії: Куруч Іван Іванович –   голова селищної ради;

 

члени комісії: Шавьолкін Юрій Іванович, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчого комітету;

                          Жосан Олена Василівна, головний бухгалтер селищної ради;

                          Чернєва Олена Олександрівна, депутат селищної ради, голова постійної комісії селищної ради з  питань комісію з питань соціально-економічного і культурного розвитку, плануванню та бюджету;

                          Абаржи Максим Іванович, начальник Комунального підприємства «Виробниче управління житлового-комунального господарства»;

                          Карамаврова Тетяна Опанасівна, головний бухгалтер Комунального підприємства «Виробниче управління житлового-комунального господарства».

 

                          

 

          Секретар селищної ради                                            Анетта КУРАКОВА

 

 

 

 


 

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про затвердження розпорядження

Тарутинського селищного голови

з основної діяльності, прийнятого в міжсесійний період

 

      Керуючись Законом України «Про органи місцевого самоврядування в Україні», розглянувши розпорядження Тарутинського селищного голови з основної діяльності, прийнятого в міжсесійний період, від 23.05.2020 року №21 «Про внесення змін до бюджету Тарутинської селищної ради на 2020 рік», Тарутинська селищна рада

 

 ВИРІШИЛА:

 

1. Затвердити розпорядження Тарутинського селищного голови з основної діяльності, прийнятого в міжсесійний період, від 23.05.2020 року №21 «Про внесення змін до бюджету Тарутинської селищної ради на 2020 рік»  (Розпорядження  додається).

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на секретаря селищної ради Куракову А.Б.

 

 

Тарутинський селищний голова                                                     Іван КУРУЧ

 

№653 – VІІ                                                   

26.05.202026.05.2020

 

 

 


 

    Додаток до рішення селищної ради

від 26.05.2020 року №653- VII

gerb

УКРАЇНА

ТАРУТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ТАРУТИНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ № 21

23. 03.2020 року

смт Тарутине

 

 Про внесення змін до бюджету Тарутинської

 селищної ради на 2020 рік

 

Відповідно до частини 4 статті 23, частини 2 статті 57 та пункту 7, 8 статті 78 Бюджетного Кодексу України, керуючись пунктом 23 статті 26, пунктом 6 статті 64, статтею 65 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення сесії Тарутинської селищної ради від 18.12.2019 року   № 612- VII  «Про селищний  бюджет на 2020 рік» та рішення  сесії  Тарутинської селищної ради № 612/1 VII від 18.12.2019 року:                                                   

 

1. Надати  «Інші субвенції з місцевого бюджету» районному бюджету Тарутинського  району за цільовим призначенням .  На поповнення резервного фонду районного бюджету Тарутинського району для забезпечення своєчасного і повного проведення профілактичних та проти епідеміологічних заходів з метою запобігання поширенню респіраторної хвороби СОVID – 19, спричиненої  коронавірусом.

1.1 Внести  такі зміни до видаткової частини загального фонду   селищного бюджету:

 

КПКВК –  0118700 «Резервний фонд» .

КЕКВ 9000     – 80000,00грн.

 

КПКВК  – 0119770 «Інші субвенції з місцевого бюджету»

КЕКВ 2620     + 80000,00грн.

 

2. Головному бухгалтеру селищної ради (Жосан О.В.) підготувати відповідні документи для проведення вищевказаних змін до бюджету селищної ради;

– врахувати зазначені зміни при підготовці проекту рішення селищної ради про внесення змін до бюджету Тарутинської селищної ради на 2020 рік(зі змінами) для затвердження на пленарному засіданні чергової сесії.

 

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань  соціально-економічного, культурного розвитку і планування бюджету (Чернева О.О.)

 

 

Тарутинський селищний голова                                                    Іван КУРУЧ

Без коментарів.